STATUTÁRNÍ MĚSTO BRNO

městská část Brno-Starý Lískovec

Vyhledávání

Mluvme o násilí. I tím můžeme přispět k jeho zastavení.

logo násilí.png

Matěj a Hela měli ve vztahu dlouhodobé neshody. Pomoc SPONDEA Matěj vyhledal poté, co Helu fyzicky napadl. Během spolupráce v rámci programu pro zvládání vzteku postupně zjišťoval, že násilí je součástí jeho života už od dětství. On i Hela ho zažívali v rodinách, kde vyrůstali. Matěj byl jako dítě fyzicky bit svým otcem a viděl, jak se otec dopouští násilí na jeho matce. Oba rodiče byli v permanentním konfliktu, slovně se napadali a uráželi. Také v rodině Hely bylo přítomno násilí. Matka Hely ji i její sestru urážela a křičela na ně. Otec Hely se na obou sestrách dopouštěl fyzického násilí. 

Příběh Matěje a Hely ukazuje, že násilí nikdy nevzniká ve vakuu. Ten, kdo se násilí dopouští, je součástí konkrétní rodiny a také širší společnosti. S pochopením toho, jaké vztahy ovlivňovaly ty, kteří se násilí dopouští, i ty, kteří jsou mu vystaveni, můžeme lépe najít způsob, jak s lidmi pracovat na cestě ven z násilí. Součástí této cesty je i to, jak zamezit přenosu násilí na další generace, tedy na děti, na které má násilí stejný dopad, ať už jsou mu přímo vystaveny či jsou jeho svědky u svých rodičů.

 Prvním krokem, který vede k životu bez násilí, je odvaha o něm mluvit. Ze zkušeností SPONDEA víme, že násilí ve vztazích existuje, někdy je ale těžké ho rozpoznat a ještě těžší se s ním svěřit. I tím, že o násilí budeme mluvit, můžeme přispět k jeho zastavení. Jedině tak si můžeme začít uvědomovat, co se v našem vztahu děje, co mohu udělat proto, aby mé děti byly v bezpečí, ale také jak reagovat, když se mi někdo svěří nebo jsem svědkem násilí v mém sousedství.

SPONDEA působí v Brně už více než 25 let. Nabízí krizovou pomoc dětem i dospělým, kteří se ocitají v tíživé životní situaci, se kterou si nedokáží poradit vlastními silami. V případech ohrožení násilím nebo nebezpečným pronásledováním poskytuje službu intervenčního centra pro všechny, kdo se necítí ve vztazích bezpečně. Násilí nejde zastavit bez toho, abychom pracovali s těmi, kdo se jej dopouští. Proto vznikl také program Chci ovládnout vztek, na který se mohou obrátit dospělí, u kterých vztek přerůstá v agresi a násilí.

 Své zkušenosti z podpory lidem, kteří se rozhodli vydat cestou ven z násilí, SPONDEA vložila do výstavy Mluvíš o násilí? která veřejnosti nabídne interaktivní program zaměřený na problematiku násilí v blízkých vztazích. Veřejnost se tak bude moci zapojit a promluvit do toho, jak zastavit přenos násilí mezi generacemi, jak přispět ke snižování tolerance vůči násilí a jak zmírnit dopad násilí na děti. Součástí programu budou i tematické workshopy a přednášky.

 Výstavu pořádá SPONDEA ve spolupráci se statutárním městem Brnem a s podporou Úřadu vlády a Norských fondů. Od 13. - 22. listopadu 2023 ji můžete navštívit v Galerii Jižní křídlo Křížové chodby Nové radnice na Dominikánském náměstí v Brně. Podrobný program výstavy najdete na facebooku SPONDEA, instagramu @mluvmeonasili či webových stránkách organizace www.spondea.cz.

 plakát násilí.png, obrázek se otevře v novém okně

 

 

 


1.9.2023 12:21:14 | přečteno 74x | filip.zeiner
 
předchozí další
01
02
03
czechpoint
Kontakt  Úřední hodiny
MČ Brno-Starý Lískovec  Po 8:00-11:00 12:00-17:00 hod.
Oderská 260/4, 625 00 Brno  Út 8:00-11:00 12:00-14:00 hod.
Tel.: 547 139 211  St 8:00-11:00 12:00-17:00 hod.
Fax: 547 139 230  Čt 8:00-11:00 12:00-14:00 hod.
E-mail: info@staryliskovec.cz  Pá 8:00-11:00 12:00-13:00 hod.
datová schránka: 2rbbwxi   

 
load